Deniz Suyu Arıtma

deniz suyu arıtma

Dünya genelinde tatlı su kaynakları %2 olduğu ve bu kaynakların da tükenme ihtimali ile karşı karşıya kaldığını düşündüğümüz zaman sonu yokmuşçasına kullanılmaması gerektiğini belirtmek gerekir. Hem bu sebeple hem de özellikle kurak alanlarda kullanılmak üzere deniz suyunu içilebilir hale getiren arıtma yöntemleri vardır. Ters ozmos arıtma sistemleri sayesinde deniz suyundaki tuz oranının yok edilerek içme suyu kalitesinde su elde edilebilir. Böylece hem tatlı su kaynaklarının tükenmesinin önüne geçmeye yardımcı olur hem de uzun vadede tasarruf sağlar. Kimyasal yöntemler kullanmadan sadece basınç kullanılarak su arıtmaya yarayan bu sistem maliyet açısından da tercih edilen yöntemlerdendir. Ters ozmos sistemler hakkında detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz web sitemizde bulunan telefon numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz. 

Deniz Suyu Arıtma Nedir?

Özellikle yer altı ve yüzey sularının kurak olduğu bölgelerde deniz suyunu kullanılabilir hale getirmek için kullanılan yöntemlerin başında Ters ozmos su arıtma sistemi gelir. Bilinenin aksine deniz suyunda sadece yoğun miktarda tuz bulunmaz. Aynı zamanda çeşitli mineraller ve mikroorganizmalar da deniz suyunda mevcuttur. Bu sebeple deniz suyunu saflaştırmak ve içilebilecek kaliteye getirmek için tercih edilir. Ters ozmos diğer adıyla Reverse Osmosis sistemleri hem uzun ömürlü hem de az maliyetli yöntemler arasında yer alır. Uzun vadede su maliyetini düşürmek ve doğa dostu bir üretim sistemine sahip olmak için bu yöntemi tercih ederek endüstriyel alanda kullanılan suları Reverse Osmosis ile tedarik edebilirsiniz. Detaylı bilgi almak isterseniz telefon numaralarımız ile bize ulaşabilirsiniz.

Deniz Suyu Arıtma Nasıl Çalışır?

Ters ozmos yönteminde arındırılan su basınç yardımı ile gözenekli bir alandan geçirilerek ön arındırma işlemi yapılır. Bu sayede sudaki herhangi bir partikülün içeriye sızması engellenir. Bu işlem sırasında suyun devamlı olarak akmasını sağlayan basınç, suyun yarı geçirgen bir zardan geçmesi sağlanır. Bu yöntem sayesinde sadece tuz değil suda bulunan zararlı mikroorganizma ve minerallerin de arındırılması mümkündür. Bu sistem yarı geçirgen bir membran ve basınç yardımı ile suyun sıkışarak demineralize ve deiyonize olmasını sağlar. Ters ozmos sistemi kesintisiz ve tam otomatik olarak çalışabildiği gibi faz ve sıcaklık değişimlerinden çok az etkilenerek düşük enerji kullanır. Ayrıca Reverse Osmosis ile kimyasal kullanımına ihtiyaç olmadığı için hem sağlıklı hem de saf suya ulaşmak mümkündür. Aynı zamanda kendi kendini temizleme özelliğine sahip olan bu sistem ile uzun vadede düşük maliyet ile üretim yapılabilir.

Deniz Suyu Ters Osmos Sistemleri 

Deniz suyu ters ozmos sistemleri tuzluluk oranı yüksek olan deniz sularının yarı geçirgen bir membran ve basınç kullanılarak iyi kalitede saf su elde edilmesine yarayan sistemlerdir. Ters osmoz yönteminde kullanılan membranların çalışma prensibinde suyun bir kısmı arındırılarak proses suyu elde edilirken kalan kısmı atık su olduğu için dış üniteye alınıp deşarj edilerek üniteden çıkarılır. Deniz suyundaki yüksek tuz aynı zamanda yüksek iletkenliğe de sahiptir. Bu sebeple ters ozmos sisteminde kullanılan tüm ünite ve aksesuarlar suyun bu özelliğine uygun olarak seçilir. Aynı zamanda bu sistemin çalışmadığı süre zarfında membranlar içerisinde yüksek iletkenliğe sahip olan su bekler. Bu bekleme sırasında sistemin zarar görmemesi ve çalışma performansının düşmemesi için otomatik yıkama ve durulama sistemi kullanılır. Sistemin çalışma prensibi ile ilgili detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Deniz Suyu Arıtma Hangi Amaçla Kullanılır?

Birçok farklı üretim endüstrisinde kullanılan Ters ozmos teknolojisi, özellikle temiz suya erişimin zor olduğu alanlarda bu suyun saflaştırılması için kullanılır. Hem endüstriyel hem de evsel su arıtma sistemleri arasında yer alan Ters ozmos sistemi, sahip olduğu teknolojisi sayesinde akan sudaki sert kimyasalları, tuzu ve organizmaları gözenekli filtresi ve basıncı sayesinde filtreler. Bu sayede kullanılan suyun sahip olduğu tüm kirleticilerden arınmasını sağlar. Gerek evlerde gerekse büyük üretim tesislerinde rahatlıkla tercih edilebilen bu sistem; gıda ve meşrubat sanayilerinde, besi suyu hazırlanmasında, eczacılık ve otel su arıtma sistemlerinde sıkça kullanılır. Suyun saflaştırılması için tercih edilen Ters ozmos yöntemi sayesinde siz de hem eviniz hem de işletmeleriniz için bu sistemi kullanabilirsiniz.

Deniz Suyu Arıtma Avantajları

Endüstriyel alanlarda tercih edilmesinin sebepleri arasında üretim kalitesinin standart olması yer alır. Bu sistem sayesinde üretim yapılan tüm makineler her zaman aynı kalitede su ile çalışacağı için üretimin de her zaman aynı kalitede olması sağlanır. Aynı zamanda otomatik olarak çalışabilmesi birçok açıdan avantaj sağlar. Aynı zamanda şehir şebekelerinden gelen suyun tüketilemediği yerler için de tercih edilen bu sistem, çekmeden akan suyun içilebilir kaliteye sahip olmasını sağlar. Ekonomik açıdan da avantaj sunan ters ozmos yöntemi, endüstriyel alanda kullanıldığı zaman uzun vadede tasarruf yapılmasına katkıda bulunur. Aynı zamanda ergonomik bir tasarıma sahip olması birçok alanda rahatlıkla kullanılmasını sağlar. Deniz suyu arıtma sistemi hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını web sitemizde bulabilirsiniz.

Deniz Suyu Arıtma Özellikleri

Su arıtma sistemleri iki başlık altında incelenebilir. Biri kimyasal kullanılarak arıtma diğeri ise membran kullanılan arıtma sistemleridir. Ters ozmos yöntemide membran kullanılan sistemlerin başında gelir. Özellikle deniz suyunu arıtmak için çokça tercih edilen bu yöntem kaynak sularının tükenmesinin önüne geçmeye yardımcı olur. Bu sistemde ters yıkama işlemi olmadığı için arındırılan sudan geriye kalanlar atık su olarak tahliye edilir. Aynı zamanda membran teknolojileri sistemlerine sahip olduğu için iyonize edilmesi sayesinde saf suya ulaşmak mümkündür. Bu sayede sudaki tüm partikül, iyon, mineral ve bakteriler arındırılarak geriye sağlıklı su kalır. Ters ozmos yöntemlerine yönelik olarak web sitemizdeki iletişim bilgilerimizden bize ulaşıp, size özel çözümlerimiz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Deniz Suyu Arıtma Maliyeti

Deniz suyu arıtma maliyeti projeden projeye farklılık gösterebilmektedir ancak gelişen günümüz teknolojisi ile birlikte oldukça uygun fiyatlı hale gelmiştir. Deniz suyu arıtma sistemlerini uzun vadeli düşündüğümüz takdirde ekonomik olarak birçok avantaj sağlamaktadır ve deniz suyu arıtma fiyatında tasarruf yapılmasına olanak tanır. Dünya üzerindeki yağışların azalması ve akabinde içilebilen su rezerv miktarını göz önünde bulundurursak deniz suyu arıtma teknolojisinin yaygınlaşması da muhtemeldir. 

Deniz Suyu Arıtma Cihazları

Deniz suyu arıtma cihazları, deniz suyunun içindeki fazla tuzu ve insan sağlığına zararlı olabilecek maddeleri basınç yardımıyla temizleyerek içilebilen suyu elde etmemizi sağlayan cihazlardır. Deniz suyu arıtma cihazlarının fiyatı temelde ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir ancak geliştirilen son teknolojilerle birlikte yüksek kalitesi göz önüne alındığında oldukça avantajlı fiyatlara sahip olduğu söylenebilir. Bu konuda detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz!

Deniz Suyu Arıtma Sistemleri Kullanım Alanları

Deniz suyu arıtma sistemleri ekonomik açıdan avantajlı olduğu ve uzun vadede tasarruf sağladığı için birçok farklı sektörde tercih edilmektedir. Türkiye’de deniz suyu arıtma tesisleri sayısı gittikçe artmaktadır; en fazla otellerde, gıda ve meşrubat sektöründe ve eczacılık alanlarında kullanılmaktadır. Deniz suyu arıtma tesislerinin maliyeti günümüzde gittikçe azaldığından dolayı endüstriyel olarak kullanımının yanında bireysel konut kullanımında da günden güne artış gözlenmektedir. Yakın bir gelecekte deniz suyu arıtma teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bu alandaki tesislerin de artması beklenmektedir.